Ciekawe informacje z zakresu biznesu i gospodarki

Leasing dla zielonych

Definicja tego pojęcia

Definicja nie jest zbyt skomplikowana i wyjaśnia najważniejsze kwestie leasingowe. Leasing jest umową, którą zawierają między sobą firma leasingowa i klient. Leasingodawca, czyli właśnie firma leasingowa, na mocy tej umowy zobowiązuje się do sfinansowania jakiegoś środka trwałego, którego akurat potrzebuje leasingobiorca, czyli klient. Do tej pory brzmi to rewelacyjnie, jednak teraz przechodzimy do tej części gorszej dla klienta. Jest on bowiem zobowiązany spłacić całą kwotę w ratach leasingowych. W przeciwnym wypadku leasing nie miałby racji bytu. Mimo tego, jak wiele osób korzysta z leasingu, trzeba pamiętać o tym, że przede wszystkim taka umowa ma się opłacać firmie leasingowej.

Spłata w różnych walutach

Wszystko na temat spłat zawarte jest w podpisywanej umowie. Spłacać raty za leasing można w złotówkach i euro. Niektóre firmy leasingowe pozwalają także na zapłatę w innych walutach. Jednak my, jako klient, musimy dokładnie rozważyć, czy akurat ta waluta będzie dla nas korzystna. Warto zwracać na to uwagę, bo często w umowach są zapisy dotyczące zmiany kursu, które działają tylko na korzyść leasingodawcy.

Częstotliwość spłat

Oprócz tego, w jakiej walucie będziemy spłacać leasing, trzeba także ustalić częstotliwość ich zapłaty. Mamy tu pewną dowolność, na którą pozwalają firmy leasingowe. Jeśli prowadzimy działalność całoroczną to zwykle wybiera się spłaty comiesięczne. Firmy, które działają sezonowo mogą ubiegać się o takie terminy spłat, które będą pokrywały się z jej działalnością i otrzymywaniem przychodów. Dzięki temu właściciel firmy nie musi się martwić o spłaty, w okresach, w których firma nie działa.

Wymagane ubezpieczenie

To kolejna bardzo ważna rzecz. Kiedy decydujemy się na leasingowanie jakiegoś środka trwałego musimy mieć na niego pełne alfa-romeo-719463_1280ubezpieczenie. Więc to także jest dość spory wydatek. Ale i tutaj można znaleźć kilka zalet. Największą jest to, że dzięki umowom między firmami leasingowymi a ubezpieczycielami, możemy liczyć na naprawdę duże zniżki. Jak widać, leasing jest bardzo dobrym sposobem na uzyskanie finansowania. Trzeba jednak go odpowiednio przemyśleć, gdyż wiążemy się umową na długi okres czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.