Trudne początki
Każda działalność, nawet jeśli jest sponsorowana przez komandytariusza lub anioła biznesu musi zdecydować się na co przeznaczyć początkowy kapitał tak, aby jak najszybciej przynieść zyski. Często musi zostać podjęta trudna decyzja, które dobra kupić jako pierwsze, które dopiero po pierwszych zyskach, a które odłożyć na później. Pozostaje także opcja finansowania przez leasing bądź wzięcie kredytu. To drugie może być jednak trudne dla nowej firmy.
Zamiast kupować – wynajmij
Wyżej opisana sytuacja jest spowodowana głównie wysoką ceną dóbr, gdy chcemy je kupić. Często, ponosząc wysokie koszta pozyskania sprzętu, oprogramowania lub floty samochodowej jesteśmy zmuszeni czekać długo, aż koszty się zwrócą. Rozwiązaniem jest leasing operacyjny, czyli w skrócie wynajem dobra za miesięczną opłatą, która nie obciąża zasobów finansowych tak mocno, jak kupno.
Główne zalety
Pierwsza, oczywista zaleta to możliwość korzystania z dóbr wymaganych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa od początku działalności, jedynie za miesięczną opłatą, jednak to nie jedyna zaleta. Korzystanie z dobra oznacza możliwość odprowadzania kosztów działalności z opłat miesięcznych za korzystanie z usługi leasingowej. Zwiększa to płynność finansową przedsiębiorstwa oraz otwiera nowe możliwości podatkowe. Jako trzecią główną zaletę należy zaliczyć możliwość wykupienia dobra po zakończeniu okresu leasingowego, co jest szczególnie interesujące w przypadku floty samochodowej oraz sprzętu i wyposażenia firmowego.
Wynajmować, ale na jak długo?
Leasing operacyjny pomimo swoich zalet posiada kilka wad. Jedną z nich jest fakt, iż okres wynajmu w większości przypadków musi wynosić minimum 40% okresu amortyzacji dobra. Znaczy to przede wszystkim, że jeśli przykładowo wynajmujemy nowy samochód, którego okres amortyzacji zupełnej wynosi 10 lat, to umowę leasingową musimy podpisać na co najmniej 4 lata. Sytuacja może komplikować się bardziej, jeśli okresu amortyzacji nie można wprost określić poprzez jednostkę czasu i trzeba prowadzić dodatkowe wyliczenia uwzględniające np. miesięczne zużycie sprzętu lub utratę wartości rynkowej oprogramowania. Z jednej strony wiszące ryzyko niewypału biznesplanu, a tym samym brak środków na spłatę rat leasingowych, z drugiej okazja, aby sukcesywnie i w krótkim przedziale czasu osiągnąć zamierzone cele przedsiębiorstwa. W większości przypadków leasing operacyjny to szansa godna ze skorzystania i powinniśmy poważnie rozważyć skorzystanie z niej.
Dodaj komentarz